Odrzucenie spadku – podstawowe informacje

Sam spadek często kojarzy się z pozytywnymi kwestiami, takimi jak duże pieniądze odziedziczone po członku rodziny. Niestety życie nie zawsze jest tak proste i zdarzają się także spadki w postaci poważnych długów, zaciągniętych za życia spadkodawcy. Co jest niezbędne do odrzucenia spadku? O czym należy koniecznie pamiętać? Zapraszamy do lektury artykułu.

Aby pozbyć się problemu, należy niezwłocznie złożyć wniosek, przedstawiający się w polskim ustawodawstwie jako sytuacja, kiedy to członek rodziny, któremu przysługuje spadek, nie dożywa jego otwarcia. Jest to oczywiście tylko wykładnia prawa i teoretyka, jednak skutecznie pozwala ona przekazać często kłopotliwy problem innym, zazwyczaj dalszym krewnym.

Jacy spadkobiorcy mają wpływ na przejęcie majątku?

Sami spadkobiercy są zobowiązani przejąć majątek i wszelkie zawarte w nim powinności ze względu na testament stworzony przez spadkodawcę, ale również na ustawę, która go do tego zmusza. Istnieją również wyznaczeni spadkobiorcy, tzw. podstawieni, których wybiera twórca testamentu i w przypadku odrzucenia przez rodzinę lub niedopuszczenia jej do możliwości przejęcia majątku, przejmuje wszelkie obowiązki głównego spadkobiorcy. Jeśli dana osoba nie ma bliskich, wyznaczonych osób lub pisma testamentowego, wtedy majątek zasila budżet gminy ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego, co również odnosi się do jego długów. Jednak w przypadku braku możliwości ustalenia miejsca zamieszkania, wtedy wszystko przechodzi na Skarb Państwa.

Względem terminów, niezwykle ważny jest okres 6 miesięcy. Obowiązuje on od daty dowiedzenia się przez spadkobiorcę o swojej nowej funkcji i przez ten okres może on odrzucić spadek. Jeśli tego nie zrobi, wtedy po upływie 6 miesięcy przejmuje on spadek z dobrodziejstwem inwentarza, czyli majątek wraz z ograniczoną odpowiedzialnością za długi, co i tak jest korzystniejszą sytuacją niż np. 4 lata temu. Wtedy takie sytuacje kończyły się pełnym przejęciem spadku, a dane osoby, które nie miały możliwości zareagowania, kończyły z wielkimi długami, gdzie rekordziści potrafili przejąć nawet milionowe kwoty, które musieli oddać bankom lub innym pożyczkodawcą. Aby zdążyć na czas z formalnościami, kancelaria adwokacka Poznań pozwoli Ci złożyć właściwy wniosek bezproblemowo i w odpowiednim terminie.

Jakie są koszta?

Sam wniosek warto złożyć przy pomocy adwokata w sądzie lub notariusza. Szczególnie polecana jest ta druga opcja, ponieważ zazwyczaj jest dużo szybszym rozwiązaniem, choć oczywiście wiąże się to również z większymi kosztami. W sądzie wystarczy wnieść opłatę w wysokości 50 zł i czekać na ogłoszenie rozprawy, co czasem może potrwać wraz z resztą procesu dłużej niż 6 miesięcy. U notariusza wystarczą odpowiednio przygotowane dokumenty, opłata ustawowa, wynosząca ok. 61,50 zł i taksa notarialna wraz z kosztami wypisu aktu, które już różnią się w zależności od notariusza.

Podsumowując, sam przebieg odrzucenia spadku nie jest najbardziej skomplikowaną czynnością, jednak przy odpowiednim zaniedbaniu sprawy, można sobie sprawić wiele zbędnych kłopotów. Jeśli nie jesteśmy pewni danego spadku, wtedy eksperci polecają go zwyczajnie nie przyjmować, bo mogą za nimi czyhać niebezpieczeństwa w postaci długów. Nawet w sytuacji przejęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczoną odpowiedzialnością za długi spadkowe, czasem warto odpuścić i nie wpadać w problemy powiązane z prawem czy te finansowe.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.