ABC nowego posiadacza samochodu

Wydawać by się mogło, że zakup nowego samochodu nie jest skomplikowany. W końcu chodzi jedynie o przygotowanie odpowiedniej umowy, a następnie samochód jest już nasz. Nic bardziej mylnego. Do poruszania się pojazdem zgodnie z prawem trzeba go zarejestrować w odpowiednim urzędzie, a także zadbać o przegląd techniczny i ubezpieczenie OC. Jak wyglądają kwestie obowiązujące kierowców, o których nie wszyscy pamiętają?

Czym jest karta pojazdu?

Jednym z obowiązkowych i niezbędnych już przy rejestracji pojazdu dokumentów jest karta pojazdu. To właśnie ona uprawnia nowych właścicieli auta do dokonania wszystkich, niezbędnych formalności w urzędach. Zawarte w niej informacje są niejako danymi na temat przeszłości samochodu. Dotyczą przeszłych właścicieli, numerów rejestracyjnych, jakie do tej pory nadawane były samochodowi, a także zawarte są tam jego dane techniczne, czy ważniejsze naprawy. Już podczas zakupu auta warto zorientować się, czy ten posiada kartę pojazdu.

Co z ubezpieczeniem?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to jeden z obowiązkowych dokumentów, które wymagane są nawet w trakcie kontroli policyjnej. Bez niego auto nie może poruszać się po drogach, gdyż istnieje ryzyko wystąpienia kolizji, a wówczas poszkodowany właśnie z polisy sprawcy może uzyskać pieniądze na naprawę. Posiadacz auta powinien pamiętać, że w razie zmiany ubezpieczyciela wypowiedzenie umowy OC powinno być złożone na piśmie, nie później niż na jeden dzień przed wygaśnięciem polisy. Inaczej będzie ona przedłużona automatycznie na kolejne 12 miesięcy.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *