Na czym polega darowizna samochodu i jak jej dokonać?

Darowizna jest umową na bazie jakiej darczyńca zobowiązuje się do nieodpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Jak jasno z tego wynika nie ma tu żadnych ograniczeń, ani co do przedmiotu darowizny, ani także co do osób jakie mają być obdarowane.

Zasady darowizny samochodu

Forma darowizny jest podobna do umowy kupna-sprzedaży. Dodatkowo, osoba przekazująca auto może zwolnić z umowy w wypadku, gdy jej stan finansowy zdecydowanie się pogorszył, oraz dokonanie pierwszych ustaleń zamkniętych w umowie doprowadzi do uszczerbku dla ciążących na niej na przykład obowiązków alimentacyjnych.

Umowa darowizny samochodu

Sama umowa dotycząca darowania samochodu na rzecz osoby z rodziny winna zostać opracowana w postaci co najmniej pisemnej, jednak nie wymaga ona formy aktu notarialnego. Głównym warunkiem ważności takiej darowizny jest podanie w umowie marki oraz rodzaju pojazdu, roku produkcji, numeru rejestracyjnego oraz numeru nadwozia. W treści umowy trzeba podkreślić, że obdarowany otrzymał darowiznę od darczyńcy.

Dodatkowo darczyńca zobowiązany jest do przerejestrowania pojazdu na obdarowanego oraz zgłoszenie tego faktu ubezpieczycielowi. Co więcej umowa darowizny jest sposobem przekazania własności na inną osobę, co znaczy, iż czynność taka co do zasady jest opodatkowana.
Podatki w wypadku darowizny samochodu

Darowizny w środowisku rodziny są niezwykle powszechne oraz pozwalają praktycznie swobodnie przerzucać akt własności samochodu. W pierwszej, szczególnie uprzywilejowanej grupie znajdują się – małżonka, dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie. Do urzędu nie należy zgłaszać przekazywanego z rąk do rąk samochodu, gdy jego cena nie przewyższa 9637 złotych. W tym miejscu trzeba rozumieć, iż taki limit obowiązuje przez pięć lat dla jednej osoby.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.