Kiedy przydaje się zaświadczenie o niekaralności?

Zaświadczenie o niekaralności może przydać się w wielu sytuacjach życiowych, przede wszystkim wtedy, kiedy szuka się pracy. Oczywiście pracodawcy wymagają takich dokumentów od swoich pracowników po to, aby dopuścić ich zgodnie z przyjętymi zasadami do pracy. Zaświadczenie na szczęście można zdobyć bez większych trudności.

Gdzie udać się po zaświadczenie?

Po tego typu zaświadczenie należy udać się do sądu okręgowego lub rejonowego. Najpierw należy znaleźć punkt informacyjny, gdzie należy zapłacić 30 złotych za znaczek, który nakleja się na wniosku o wydanie zaświadczenia. Wniosek zostanie wydany w odpowiednim miejscu w wybranym przez przyszłego pracownika sądzie. Wystarczy go wypełnić, złożyć i odebrać swoje zaświadczenie. Wypełnia się go również przez Internet, wtedy płaci się zaledwie 20 złotych.

W jakich zawodach przyda się zaświadczenie?

Zaświadczenia o niekaralności wymaga się w następujących zawodach:

  • pracownicy ochrony,
  • policjanci,
  • nauczyciele,
  • sędziowie,
  • detektywi,
  • prokuratorzy.

To większość zawodów, w których bez takiego zaświadczenia nie można się obejść. Warto mieć więc czystą przyszłość, gdy ktoś będzie szukał zatrudnienia np. w Policji.

Czy osoby z wyrokami mogą uzyskać zaświadczenie?

W niektórych sytuacjach zdarza się, że osoby z wyrokami również otrzymują takie zaświadczenia. Ślad po wyrokach zanika bowiem po 10 latach od momentu wykonania takiej kary, więc nic straconego. Oczywiście jest się wtedy przez pewien czas mocno ograniczonym przy wyborze potencjalnego zawodu, ale w pewnym momencie można ubiegać się o wyżej wymienione stanowiska.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *