Długi i ich odzyskiwanie

Zatory płatnicze to obecnie jedna z najbardziej popularnych chorób w naszym kraju. Dotyka ona nie tylko firmy, ale również osoby fizyczne. Bardzo często duża zaległość w jednym miejscu, powoduje falę zadłużenia. Kiedy jeden z dużych odbiorców firmy nie zapłaci jej za towar lub usługę, firma ta nie zapłaci swoim dostawcom, pojawią się problemy z wynagrodzeniem dla pracowników i wobec podwykonawców. Dlatego też w kwestiach długów należy działać szybko i sprawnie.

 

Jak wszcząć postępowanie windykacyjne

 

Co do odzyskiwania swoich pieniędzy, istnieją dwie drogi. Pierwszą możliwością jest oddanie sprawy firmie windykacyjnej, druga natomiast to samodzielne dochodzenie swoich praw. Kiedy nie mamy wystarczającej wiedzy, warto jest posiłkować się sprawdzonymi informacjami prawnymi. Pierwszy krok, który zawsze należy podjąć, to wysłanie wezwania do zapłaty listem poleconym. W przypadku prowadzenia sprawy przez kancelarię, zajmie się ona tym od początku do końca. Decydując się na samodzielne walczenie, warto jest zorganizować wzór wezwania do zapłaty i dostosować go do własnych potrzeb.

 

Jak doręczyć takie wezwanie?

 

Najprostszym sposobem jest wysłanie listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Kiedy adres firmy, zameldowania i podany jako do doręczeń są różne, prawo pozwala wysłać wspomniane wezwanie na wszystkie dostępne adresy. Dzięki temu właśnie zwiększamy szansę skutecznego doręczenia, które to jest podstawą do dalszych kroków prawnych. Skutecznie doręczone pismo nie będzie podważane przez sąd jako niewyczerpane środki komunikacji.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.