Obowiązki kupującego samochód

Zakup nowego auta to dla każdego z nas ogromne wydarzenie. Zmieniamy dotychczas użytkowane i wysłużone auto z którym wiąże nas wiele wspomnieć na coś, co skutecznie przewiezie nas przez kolejne dziesiątki tysięcy kilometrów. Jednak w tej całej euforii nie można zapomnieć o podstawowych zasadach obowiązujących wszystkich zakupujących samochód używany.

Zaraz po zakupie auta

Pierwszym obowiązkiem, który czeka nas świeżo po zakupie auta, jest opłacenie PCC czyli podatku od czynności cywilnoprawnych. Mamy na to czternaście dni od zakupu i musimy zgłosić się do najbliższego urzędu właściwego dla naszego miejsca zamieszkania. Nie dotyczy to samochodów zakupionych na fakturę VAT i VAT marża. Kolejnymi obowiązkami są przerejestrowanie samochodu na nowego właściciela i dokonanie aneksu do polisy OC wprowadzającej nowego właściciela i numery rejestracyjne.

Co jeśli ubezpieczyciel ma lepszą ofertę niż dotychczasowy, wybrany przez poprzedniego właściciela?

Można zdecydować się również na własną polisę. Należy wtedy wystosować wypowiedzenie umowy OC i wysłać je bezpośrednio do ubezpieczyciela. Żaden przepis nie nakłada konieczności kontynuowania polisy poprzedniego właściciela. Najważniejsze jest jednak by takie wypowiedzenie wystosować co najmniej dzień przed końcem obowiązywania obowiązkowego OC. W takim przypadku możemy zawrzeć nową polisę z naszym ubezpieczycielem pamiętając jednak o konieczności zachowania ciągłości polis. Nie może być w nich nawet jednego dnia przerwy.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *