Czy przejęcie domu jest możliwe?

Wydawać by się mogło, że jedynym sposobem na nabycie nieruchomości jest jej zakup. Tymczasem polskie prawo pozostawia furtkę dla osób, które właścicielami mieszkania mogą stać się także na skutek posiadania, które spełnia odpowiednie warunki. O czym właściwie mowa i dlaczego posiadacz to nie w każdym przypadku właściciel?

Kwestia posiadania

Posiadanie to pojęcie, które opisywane jest szeroko w Kodeksie cywilnym. Stanowi ono pewien rodzaj władztwa nad rzeczą, co oznacza, że posiadacz może nią rozporządzać. Tu warto wspomnieć o różnicach występujących między pojęciami, jakimi są posiadacz samoistny oraz zależny. Pierwsze oznacza osobę, która jest właściwym właścicielem rzeczy- w tym przypadku nieruchomości. Drugie natomiast oznacza osoby, które korzystają z niej, czyli są dzierżawcami, użytkownikami, czy najemcami. Jak widać, nie w każdym przypadku jedynie właściciel jest posiadaczem rzeczy. W jaki sposób wiąże się to z możliwością przejęcia mieszkania?

Jak przejąć dom?

W uzasadnionych okolicznościach posiadacz może stać się właścicielem rzeczy, czyli w tym przypadku nieruchomości. Występuje to szczególnie wtedy, gdy posiadacz włada rzeczą, jak właściciel. Jednakże opierać się to musi na zauważalnych działaniach, a nie jedynie na własnym przeświadczeniu, iż jest się właścicielem przedmiotu. Wówczas można ubiegać się o przejęcia własności nad nieruchomością, bez konieczności ponoszenia opłat. Powyższe zdarzenia objęte są szczegółowymi przepisami i związana jest z nimi procedura, której skutkiem jest przejęcie własności.

One comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *