Na rynku pracy istnieją obecnie setki pracodawców, którzy praktykują zatrudnianie swoich podwładnych na różnych warunkach. Choć nadal często spotyka się osoby wykonujące swoją pracę na podstawie umowy o dzieło, czy umowy zlecenie to nie da się zauważyć, że wielu wykonuje swoje obowiązki zawodowe w oparciu o umowę o pracę. Co warto wiedzieć na temat popularnych umów o pracę, by w przyszłości znać swoje prawa?
Umowa na czas określony
Przychodząc do zakładu pracy po raz pierwszy najczęściej stosuje się praktykę podpisywania umowy o pracę na okres próbny. Ten trwa do 3 miesięcy i po weryfikacji zdolności pracownika ocenia się, czy warto przedłużyć z nim umowę. Umowa o pracę na czas określony to następująca po okresie próbnym forma zatrudnienia. Warto jednak wiedzieć, że obecnie nie może być ona podpisywana w nieskończoność. Kodeks pracy reguluje, iż w momencie podpisania 4 umowy o pracę na czas określony pod rząd staje się ona automatycznie umową na czas nieokreślony. Podobnie dzieje się w przypadku trwania umowy powyżej 33 miesięcy. W momencie przekroczenia tego terminu pracownik staje się zatrudniony „na stałe”.
Umowa na czas nieokreślony
Umowa na czas nieokreślony jest najbardziej pożądana przez pracowników i z nią także wiążą się szczególne przywileje. Jest to między innymi okres wypowiedzenia uzależniony od stażu pracy, czy dni wolne na poszukiwanie nowej pracy, w przypadku zwolnienia. Sama umowa na czas nieokreślony jest postrzegana przez pracowników jako oznaka stabilności, nie tylko ze względu na stosunki z pracodawcą i trudności w zwolnieniu, lecz także poprzez przychylność banków do udzielania na jej podstawie kredytów.
Trzymajcie kciuki, mam zaraz rozmowę o pracę!
Dobrze wiedzieć, że 4 umowa o pracę na czas określony staje się automatycznie umową na czas nieokreślony.