Wypowiedzenie umowy, kiedy i w jaki sposób możliwe

Wypowiedzenie umowy, kiedy i w jaki sposób możliwe

Praca na umowę o pracę od zawsze była bardzo popularną rzeczą i znacznie przyczyniała się do wzrostu praw a także pewności zatrudnienia dla pracownika.

Jednak co zrobić, kiedy to pewnego dnia otrzymujemy wypowiedzenie? Przede wszystkim trzeba znać swoje prawa i nie dać się oszukać. A praw jest wiele

Przyczyna wypowiedzenia

Pracownik musi dokładnie wiedzieć, dlaczego został zwolniony. Zgodnie z prawem wypowiedzenie musi spełniać następujące warunki. Przyczyna musi być prawdziwa, konkretna i zrozumiała dla pracownika. Prawdziwość oznacza, że niezależnie od powodu zwolnienia, pracownik musi znać go w całości, nie można zasłaniać się złą kondycją firmy, jeśli zwolnienie dotyczy niskiej wydajności i naruszenia obowiązków i odwrotnie. Konkretna oznacza, że w przypadku naruszeń obowiązków należy wskazać pracownikowi dokładnie, o co tak właściwie chodzi. Po raz kolejny nie można stosować zastępczych uzasadnień. Zrozumiała wynika z poprzednich punktów, będzie to po prostu kwestia uczciwości i jednoznacznego wskazania.

Forma wypowiedzenia

Najlepiej jest zastosować wzór wypowiedzenia napisany przez prawników zajmujących się prawem pracy. Oni to właśnie często udostępniają zgodny z ustawą dokument w wersji zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika chcącego ze swojej strony wypowiedzieć umowę. W odpowiednich rubrykach znajdują się miejsca na wpisanie podstawowych danych, a w przypadku wzoru dla pracodawcy również miejsce na powód wypowiedzenia. Co do zasady, pracownik niemal zawsze zwolniony jest z obowiązku podania przyczyny, chyba że przyczyną są uchybienia lub przestępstwa ze strony zakładu pracy.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.