Zakończenie pracy nie zawsze musi być przykre

Zakończenie pracy nie zawsze musi być przykre

Kiedy chodzi o ustanie stosunku pracy wskutek innych zdarzeń i okoliczności niż wygaśnięcie umowy, zawsze warto dokładnie przemyśleć sprawę i osiągnąć najlepsze rozwiązanie. A co może być lepszego od porozumienia?

Kiedy warto sięgnąć po porozumienie?

Każdy zna kogoś, dla kogo rozwiązanie umowy za porozumieniem stron okazało się wyjściem lepszym i bardziej korzystnym. Dlatego też naprawdę warto jest się pochylić nad takim sposobem zakończenia pracy szczególnie u wyrozumiałego szefa. Sytuacji, w których porozumienie stron jest odpowiednią drogą jest kilka. Przede wszystkim warto jest skorzystać z tej możliwości, kiedy trafiła nam się praca na lepszych warunkach i możemy lub nawet musimy zacząć ją bardzo szybko. Po przeciwnym biegunie stoi sytuacja, w której mamy świadomość rażących naruszeń z naszej strony i grozi nam postępowanie dyscyplinarne. Wtedy osiągnięcie porozumienia może oszczędzić wiele nerwów i pracy obu stronom.

Plusy i minusy

Dla osób, które jeszcze nie znalazły nowej pracy, a z różnych względów muszą przełożyć rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron nad standardowe wypowiedzenie jest wydłużony czas oczekiwania na nabycie praw do zasiłku dla bezrobotnych. W tym przypadku wynosi on aż 90 dni, co w praktyce oznacza, że trzy miesiące pozostaniemy bez poborów z tego tytułu a także bez pracy. Największym plusem jest możliwość zakończenia pracy od ręki lub w terminie wskazanym w porozumieniu, co daje możliwość ciągłości pracy w sytuacji, kiedy nowe miejsce pracy gotowe będzie za kilka tygodni a my nie chcemy w tym czasie generować strat w domowym budżecie.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.