Poradnik młodego przedsiębiorcy

Poradnik młodego przedsiębiorcy

Prowadzisz własną firmę, która prosperuje na tyle dobrze, byś mógł pomyśleć o zatrudnieniu osób do pomocy? Ważne jest, byś przemyślał kilka kwestii.

Wzięcie odpowiedzialności za pracowników polega bowiem nie tylko na ich odpowiednim przeszkoleniu, lecz także przygotowaniu dla nich umowy o pracę, na bazie której wykonywać oni będą swoje czynności. Jaką umowę zaproponować na początek? Dlaczego tylu pracodawców wstrzymuje się przed podpisywaniem umów o pracę? Sprawdziliśmy to.

Przygotowanie umowy

Przed przyjęciem pracowników do swojego zakładu warto przemyśleć kwestię umów, na jakie powinni oni zostać zatrudnieni. Wybór istnieje bowiem między umowami o pracę, a umowami cywilnoprawnymi. Te pierwsze stanowią formę mniej elastyczną zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika, którzy w swoim życiu zawodowym bazują przede wszystkim na pojedynczych zleceniach. Jeśli więc zajmujesz się sprowadzaniem pojazdów z zagranicy i jedynie doraźnie potrzebujesz pomocy ze strony tłumacza warto pomyśleć o nawiązaniu z nim współpracy na bazie umowy zlecenie. Umowy cywilnoprawne są również korzystniejsze dla pracodawców, których nie stać na odprowadzanie stosownych składek do ZUS, czy Urzędu Skarbowego.

Na podpisaniu umowy się nie kończy

Kwestia zatrudnienia nie kończy się jednak na doborze odpowiedniej umowy. Jest to proces wymagający często szkoleń pracowników, by pokazać im jakiej jakości usług oczekuje się w danym zakładzie. W zależności od specyfikacji branży szkolenia te są mniej lub bardziej czasochłonne. Są również przypadki, że zatrudniona osoba jest w stanie niemalże z miejsca wykonywać swoje czynności zawodowe. Dotyczy to przede wszystkim bardzo doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów, o których jednak trudno na rynku pracy.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.