Co to jest druk SD-Z2 i w jakich przypadkach się go składa?

Większość z nas przynajmniej raz w życiu ma do czynienia z sytuacją, kiedy okazuje się, że ma możliwośc przejęcia spadku. Choć nie są to sprawy bardzo skomplikowane, to jednak wymagają spełnienia kilku formalności. Jedną z nich jest złożenie druku SD-Z2.

Czym jest druk SD-Z2?

Przy przejmowaniu spadku prawo rozróżnia cztery grupy spadkobierców. W grupie pierwszej znajdują się dzieci oraz małżonek spadkodawcy. Jeśli spadkodawca nie miał potomstwa, wóczas współmażonek, rodzeństwo ze zstępnymi oraz rodzice spadkodawcy są grupą drugą. W grupie trzecież dziedziczenia ustawowego znajdują się dziadkowie spadkodawcy oraz ich zstępni. Grupa czwarta to z kolei pasierbowie spadkodawcy. Dopiero w piątej kolejności dzidziczy Skarb Państwa.

Jak wiadomo, grupa pierwsza, czyli osoby najbliższe spadkodawcy, mogą ubiegać się o zwolnienie z podatku od spadków i darowizn, który jest się zobowiązanym opłacić po przyjęciu spadku. Właśnie w tym celu konieczne jest poinformowanie o nabyciu spadku. Odbywa się to za pośrednictwem druku SD-Z2.

Ile mam czasu na złóżenie druku SD-Z2?

Zgodnie z przepisami fakt otrzymania darowizny do US należy zgłosić w terminie 6 miesięcy od jej otrzymania darowizny. Dotyczy to majątku przekraczającego określony ustawowo limit, wynoszący 9637 zł. Dochowanie terminu oraz właściwe wypełnienie formularza jest niezwykle ważne. Dlatego warto skorzystać z pomocy. Wejdź na Pewny-prawnik.pl i znajdź dobrego fachowca, który pomoże spełnić wszelkie formalności.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *