Nie płać podatku od darowizny

Darowizna i spadek to formy przekazywania majątku, które często można spotkać w Polsce. Dotyczą zarówno zamożnych, jak i mniej zamożnych osób, które planują przekazać coś swoim bliskim. Większość jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, że niezależnie, czy darowizną jest majątek trwały, czy środki pieniężne należy odprowadzić od nich podatek do właściwego Urzędu Skarbowego. Co trzeba wiedzieć, zanim zapłaci się opłatę?

 

Czy należy mi się zwolnienie?

 

W naszym kraju mamy do czynienia z dość obszernym prawem podatkowym. Obowiązek uiszczania opłat dotyczy także darowizny i spadku. Jednakże w tym przypadku ubiegać się można od zwolnienia z opłaty. Przywilej ten dotyczy osób z najbliższej rodziny spadkodawcy. Definiuje się ją, jako małżonków, zstępnych, macochę, ojczyma, pasierba, wstępnych oraz rodzeństwo. Należą oni do tak zwanej „grupy 0”, która po złożeniu odpowiedniego formularza może ubiegać się o zwolnienie od uiszczania podatku. Jest to szczególnie korzystne z tego względu, iż nierzadko przekazywany majątek ma ogromną wartość, z której część należy się Państwu. Zwolnienie z opłaty pozwoli więc zaoszczędzić sobie tego obowiązku.

 

Nie przegap właściwego czasu

 

Ważne jest, żeby dokumenty w związku ze zwolnieniem z podatku od otrzymanego spadku i darowizny złożyć nie później, niż do sześciu miesięcy od otrzymania świadczenia. To wówczas mamy czas, by do Naczelnika Urzędu Skarbowego wpłynęło odpowiednie pismo. Jest nim formularz SD-Z2, który musi być wysłany do Urzędu Skarbowego zgodnego z ostatnim miejscem zameldowania spadkodawcy.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.