Majątek nie do końca wspólny

W przypadku zawiązywania małżeństwa mamy do czynienia z powstawaniem tak zwanej majątkowej wspólnoty małżonków. Oznacza to, że od momentu ślubu każde pozyskiwane pieniądze oraz nabywany majątek stają się należnością obu małżonków, niezależnie od tego kto dokonał kupna. Jest to o tyle skomplikowana sprawa, że często rodzicom jednej ze strony zależy, by dany majątek przepisać jedynie na swoje dziecko i by tylko ono mogło nim zarządzać. Czy to możliwe?

 

Brak zaufania

 

Nie trzeba nikomu mówić, że małżeństwo dzieci zawierane jest niezależnie od woli rodziców. W końcu od wejścia w dorosłość to oni decydują o swoim życiu i nie muszą słuchać porad rodziców. Zostaje więc pogodzić się z zaistniałym stanem rzeczy i dbać, by dziecko nie ucierpiało w wyniku zawartego ślubu. Jednak z biegiem lat pojawia się kwestia testamentu, którego nijak nie chcemy przepisać zięciowi lub synowej. Spadek i darowizna w tym przypadku mogą podlegać odrębnym zapisom, dzięki którym unikniemy przekazania majątku niechcianym osobom. Jak to zrobić?

 

Odpowiednie zapisy

 

Jeśli decydujemy się na sporządzenie testamentu, który ma obejmować jedynie dziecko, lecz weszło ono w związek małżeński i podlega wspólnocie majątkowej to możemy to zrobić. Przede wszystkim powinniśmy powołać się na doświadczenie radców prawnych i notariuszy, którzy zaproponują sporządzenie odpowiednich dokumentów. Wystarczy bowiem, by w testamencie wyraźnie wskazać, ze przekazywany spadek lub darowizna mają należeć wyłącznie do dziecka oraz, że jest ono ich jedynym zarządzającym, by pozbawić synową lub zięcia prawa do rozporządzania nim. Spadek i darowizna podlegają bowiem odrębnym przepisom, w związku z czym przekazywany majątek nie należy do majątku wspólnego małżonków.

2 komentarze

  1. U mnie ojciec tak czy inaczej napisał w testamencie, że przekazywany przez niego dom ma być tylko mój

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *