Kiedy żałujesz darowizny

Prosta historia: w darowiźnie przekazujemy uczynnej sąsiadce swój rodzinny dom, ponieważ darzymy ją zaufaniem oraz wierzymy, że będzie się nim dobrze zajmowała, a przy okazji zaopiekuje się nami w przypadku choroby. Jednak z biegiem czasu okazuje się, że niewdzięczność obdarowanego jest tak duża, że żałujemy podjętej decyzji.

Cofnięcie darowizny z prawnego punktu widzenia

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, jeśli obdarowana przez nas osoba nie wykazuje wdzięczności i jej zachowanie budzi nasze rozczarowanie (np. zaniedbuje ofiarowany dom, nie opiekuje się nami należycie), wówczas możemy wnioskować o odwołanie darowizny.

Kiedy możemy odwołać darowiznę?

  • Jeśli osoba obdarowana wykazuje wobec nas rażącą niewdzięczność polegającą na świadomym wyrządzeniu nam krzywdy bądź szkody finansowej;
  • jeśli do przekazania darowizny doszło na skutek przymusu;
  • jeśli osoba obdarowująca nie ma zdolności do czynności prawnych;
  • jeśli od momentu przekazania darowizny nie minął rok.

 

I chociaż darowizna jest naszym świadomym wyborem, może się okazać, że wyrządzona nam została krzywda. W takim przypadku należy zgłosić się do odpowiedniej kancelarii prawnej, gdzie uzyskamy informacje na temat tego, czy w naszym przypadku jest możliwe odzyskanie darowanej rzeczy bądź nieruchomości. Jeśli nasze argumenty oraz zgromadzone dowody znajdą potwierdzenie w rzeczywistości, wówczas mamy naprawdę duże szanse na to, aby odzyskać darowaną rzecz. Pamiętajmy również, że materiał dowodowy musi być zgodny z rzeczywistością oraz rzeczywiście wskazywać na rażącą niewdzięczność.

2 komentarze

  1. Przepisałem dom na przybraną córkę i ona wykazała się wobec mnie taką rażącą niewdzięcznością (warunkiem było, że będzie się mną opiekować, natomiast córka działała wobec mnie w sposób krzywdzący).

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.