Ekspertyzy w sprawach cywilnych

Postępowanie cywilne dotyczy wszystkich tych spraw, które są rozstrzygane przez sądy powszechne (czasami również Sąd Najwyższy), czyli m.in. z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, opiekuńczego i z zakresu ubezpieczeń. Czasami jednak zdarza się, że aby mieć pewność, że wyrok będzie sprawiedliwy, musimy wnieść o wykonanie ekspertyzy przez wyznaczonego specjalistę.

Zadbaj o swoje prawo

W życiu może nam się przytrafić wiele przykrych sytuacji, które muszą być rozstrzygnięte w sądzie. To zawsze wiąże się z ogromnym stresem oraz niepewnością, bo o ile mamy świadomość, że postępujemy słusznie, nie zawsze jest nam łatwo wygrać np. z dużym ubezpieczycielem, który ma całe zaplecze prawników i adwokatów, gotowych na znalezienie każdego szczegółu, który uniemożliwi nam wygraną. Warto jednak podkreślić, że w państwie regulowanym przez prawo, nie możemy odpuszczać i godzić się na niesprawiedliwość, dlatego tak ważne jest, aby w miarę możliwości korzystać z porad dobrych prawników, którzy zadbają o to, abyśmy zostali potraktowani sprawiedliwie.

Ekspertyza w sądzie

Jeśli sprawa jest bardzo skomplikowana, możemy znaleźć kancelarię, która ma możliwość wydawania ekspertyz w postępowaniach cywilnych, ponieważ wiedza, którą zdobędziemy podczas lektury takiej opinii, jest nie tylko obiektywna, ale również określi nasze szanse w walce o odszkodowanie lub sprawiedliwy podział majątku. Dobrze wykonana ekspertyza jest stosunkowo wysokim kosztem, ale nie można zapominać, że może nam pomóc w odzyskaniu należnych nam pieniędzy, które są dużo wyższe niż opinia. Ekspertyza może dotyczyć następujących zagadnień:

  • błędy lekarskie (np. źle wykonany zabieg stomatologiczny);
  • sprawy sądowe (np. unieważnienie testamentu);
  • odszkodowanie (np. stwierdzenie doznanego uszczerbku na zdrowiu);
  • zwroty kosztów leczenia za granicą.

Pamiętajmy, że tego typu opinie są wykonywane przez niezależnych ekspertów, dlatego ich wynik może nie być korzystny dla osoby, która za nią zapłaciła. Jednak dzięki temu mamy duży podgląd na swoje szanse podczas rozprawy sądowej.

2 komentarze

  1. Fajnie, że tym piszecie. Sam jestem prawnikiem i widzę jak mało moich klientów orientuje się w takich sprawach. Trzeba edukować i uświadamiać społeczeństwo jak wiele problemów może napotykać ich w sądzie i jak sobie z nim radzić. Aczkolwiek nic nie zastąpi specjalisty. Pamiętajcie, że warto czasami odezwać się do prawnika.

  2. Kurcze. Cieszę się, że piszecie o takich sprawach. Nie miałam pojęcia, że tak można… Myślałam, że takie ekspertyzy zawsze są obiektywne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *